Plato zve na vánoční strom Elli Motýlové i současný tanec

Autorkou vánoční instalace v Trojhalí Karolina, již letos opět organizuje galerie PLATO, je tento rok Elli Tiliu Motýlová – malířka, tajná pedagožka a spolukurátorka galerií Červený kostel, Rubrum a Wurst. Ostravský stojan aneb Autorský vánoční strom bude k vidění v ostravském Trojhalí až do 31. ledna 2016.  

Galerie PLATO také pořádá 14. prosince projekt Dream States, který používá jako hlavní choreografický materiál skutečné sny čtyř performerů – polských tanečnic Anny Nowiské, Alexandry Osowicz a Weroniky Pelczyńské a německého tanečníka Burkharda Körnera. Akce začíná v 19:00 na balkoně Světa techniky.

Noční sny přicházející v době pobytu čtyř performerů v Ostravě a Opavě  budou přeneseny do křehkého jazyka tance a zachovají si svůj výlučně osobní charakter. Ale na druhé straně bude zřejmý jemný rozdíl mezi osobní povahou snů a pokusy o jejich reprezentaci. Sny budou pomocí živého fotografování, nahrávání a živých projekcí dekonstruovány, jejich fragmenty zesíleny a dekontextualizovány. Hlavní kompoziční osou tanečního projektu Dream States, v jehož názvu, můžeme číst jemně ironickou narážku na (samozvanou) úlohu Spojených států po “11. září”, je posouvání perspektivy mezi performerem, svědkem a pozorovatelem. Performeři na sebe vezmou tyto tři role, budou klást stejné otázky z různých pozic, prostřednictvím různých médií. Dream States představuje otázku po smyslu neustále se měnící skutečnosti, jejíž cílem je rozkrýt perspektivy a možnosti orientovat se v této mnohosti a víceznačnosti.

Plato-Dream-States05