Poetické stezky a další naše projekty v dubnu

Milí přátelé,  ocitáme se v náročných časech pandemie koronaviru, která přinesla mimořádná opatření ze strany státu, omezující mimo jiné běžné sociální kontakty mezi lidmi.  Antikvariát a klub Fiducia, se kterým pořádáme akce, musí zůstat uzavřen, zakázáno je také setkávání lidí ve větším počtu než dva. To ale neznamená, že bychom nepokračovali v našich aktivitách. Přestože jsme museli zrušit plánovaný program, přesunout již domluvené přednášky a diskuse na dobu, kdy bude ukončen nouzový stav, připravujeme pro vás aktivity, které nejsou ovlivněny zákazem setkávání. Jakmile bude zrušen zákaz akcí, rozběhne se klasický program klubu Fiducia a tím i našeho spolku, o aktuálním stavu vás budeme včas informovat na našem webu i facebooku. Náš program na duben najdete ke stažení zde: http://www.krasnaostrava.cz/wp-content/uploads/2020/03/Program_duben-mail-3.pdf

POETICKÁ STEZKA NEJEN V CENTRU

Od začátku dubna budete moci nejen v centru Ostravy potkávat poetické cedulky, na nichž najdete básně českých i světových autorů, věnované naději, smyslu lidské existence a radosti z bytí. Básně pro vás vybrali ostravští spisovatelé, literární kritici a členové našeho okrašlovacího spolku. Postupně budou básničky přibývat a doufáme, že vám zlepší náladu a povzbudí vás. 

POETICKÉ POPELNICE – JAN BALABÁN

Na konci dubna uběhne deset let od smrti vynikajícího ostravského spisovatele Jana Balabána. Plánovali jsme speciální poetický atentát ve Vítkovicích, kde autor žil, ale protože se nepředpokládá, že by na konci dubna byl zrušen nouzový stav, připravujeme pro vás další várku poetických popelnic. Po celém městě najdete od konce dubna vedle stávajících poetických popelnic s texty Lawrence Ferlinghettiho a experimentální poezie nově také texty Jana Balabána. 

LITERÁRNÍ MAPA OSTRAVY

Od března pracujeme s týmem literárních vědců i spisovatelů ve spolupráci s katedrou českého jazyka a literatury Ostravské univerzity na Literární mapě Ostravy. Do poloviny dubna probíhá sběr dat a vytipovávání hesel, od druhé půlky dubna pak budeme rozpracovávat jednotlivá hesla, dohledávat citace, archivní materiály a další podklady s tím, že mapu vydáme v druhé polovině roku 2021. Na přípravě mapy pracují literární kritici Jan Malura, Iva Málková, Pavel Hruška, Petr Stach, Jakub Ivánek, básníci Roman Polách a Ivan Motýl, publicistka Monika Horsáková a antikvářka Ilona Rozehnalová. 

DRUHÝ DÍL KNIHY CESTY DO OSTRAVSKÉHO (V)NITROZEMÍ

Od dubna 2020 začínáme pracovat také na druhém dílu poetického průvodce Ostravou. Kniha by měla mapovat dalších 10 výletů Ostravou, můžete se těšit například na Rezavku, Polanecký les, ale také na neznámé přírodní a architektonické lokality, například zadní Muglinov nebo méně propagované lokality v Zábřehu a další zajímavá místa. Kniha by měla vyjít v prosinci 2021. 

První díl je již skoro vyprodán, proto jej můžete zakoupit už jen ve Fiducii. Do ukončení epidemie jej lze objednat na e-shopu  www.e-antikvariat.com se zasláním poštou. Osobní odběr nyní není z důvodu karantény možný, o otevření Fiducie vás budeme včas informovat. 

VEŘEJNÁ SOUTĚŽ NA PAMĚTNÍ DESKU VĚNOVANOU OSTRAVSKÝM OBĚTEM KOMUNISTICKÝCH REPRESÍ

Spolek Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, zástupci politických vězňů 50. let, Sokolem a Gymnáziem Olgy Havlové chystá vypsání veřejné soutěže na pamětní desku, která bude věnována obětem ostravského monstrprocesu Buchal a spol. Toto soudní divadlo navazovalo na politický proces s Miladou Horákovou a komunističtí propagandisté jím chtěli veřejnost přesvědčit o tom, jak důmyslně bylo pražskými „protistátními živly“ (údajně připravujícími převrat či novou válku) ohroženo „ocelové srdce republiky“. Zřetelným záměrem bylo především ochromit oponenty režimu a zastrašit svobodně smýšlející občany. Ve čtyřech ostravských návazných procesech tak bylo nakonec souzeno 90 lidí a zcela nespravedlivě zde padly čtyři tresty smrti, další vysoké tresty doživotí a mnohaletých těžkých žalářů.  Deska bude umístěna na zeď Čapkovy sokolovny, kde proces probíhal. Na realizaci desky bude vypsána soutěž ve výši 20 000,- Kč (na vše včetně zhotovení a osazení). Náklady budeme krýt z vlastních zdrojů, respektive z daru Marka a Jana Przybylových. Termín soutěže bude oznámen do měsíce po ukončení nouzového stavu nařízeného kvůli pandemii koronaviru. Slavnostní odhalení vítězného návrhu by se mělo odehrát na konci června 2020 u příležitosti 70. výročí procesu. Kvůli pandemii koronaviru je ale pravděpodobné, že se odhalení pamětní desky posune až do podzimních měsíců. Samotné odhalení bude zakomponováno do dvoudenního cyklu akcí připomínajících nejen tuto smutnou událost, ale také perzekuci sokolů za nacistické i komunistické totality a zneužití sokolovny k takto hanebnému činu. Veškeré informace k soutěži zveřejníme na webu www.krasnaostrava.cz do měsíce od ukončení nouzového stavu nařízeného vládou kvůli pandemii koronaviru.

OPRAVY, ÚKLID, NOVINKY V ANTIKVARIÁTU, NOVÝ WEB, PLACKY, TRIČKA…

Na antikvariát, klub i obě galerie klubu Fiducia se kvůli pandemii vztahuje zákaz provozu. Přestože je zavřeno, uvnitř probíhají nejrůznější úpravy a opravy. Během dubna vymalujeme, opravíme toalety, uklidíme depozitáře, připravíme pro vás nové knížky, vzácná vydání a kuriozity a také slevové akce. Chystáme nový web klubu, který spustíme po ukončení nouzového stavu. Najdete na něm nejenom naše akce, ale také kulturní databáze, o které se již několik let staráme, archiv fotografií i řadu novinek. Fiducia má od února nové logo z dílny grafičky Kristíny Pupákové, na webu si budete moci objednat nové placky, tašky nebo trička Fiducie a ostravských dominant, naše katalogy, pexesa či knihy, které jsme vydali. Budete nás moci také podpořit přes systém, který zveřejníme se spuštěním webu. 

BULLETIN KRÁSNÁ OSTRAVA KE STAŽENÍ

Vzhledem k mimořádným opatřením přijatým vládou ČR kvůli pandemii vychází první číslo letošního ročníku bulletinu Krásná Ostrava zatím pouze on-line. V tištěné podobě je nabídneme na křtu, který proběhne ve chvíli, kdy pomine nouzový stav a bude otevřen Antikvariát Fiducia. Ke stažení jej najdete na webu www.krasnaostrava.cz zde: http://www.krasnaostrava.cz/wp-content/uploads/2020/03/KROS28_digital.pdf 

Na tomto webu najdete také archiv všech čísel bulletinu, ke stažení zde: http://www.krasnaostrava.cz/bulletin-krasna-ostrava/

NEMÁTE CO ČÍST?

Přijďte si před Fiducii pro knížku zdarma nebo si kupte něco na našem e-shopu, kde přidáváme každý den (www.e-antikvariat.com). V obou případech nás podpoříte — v prvním trochu zmenšit hromady, co za poslední roky vyrostly na chodbě, protože vám umožňujeme u nás nechat knížky, které by jinak skončily v popelnici, v druhém nám pomůžete získat nějaké finance na zaplacení nájmu, služeb, pojištění a dalších věcí, které musíme platit, i když máme zavřeno.