Přednášky k výstavě Příběh zapomenutého hřbitova

Ostravské muzeum pořádá pro veřejnost přednášky k výstavě Příběh zapomenutého hřbitova, které se uskuteční v přenáškovém sále Ostravského muzea. V úterý 26. srpna od 16 hodin se můžete těšit na přednášku LIDSKÉ KOSTI ANEB CO NÁM SMRT ŘÍKÁ O ŽIVOTĚ.
Přednáší spoluautor výstavy RNDr. Michal Živný, PhD. (Ostravská univerzita)
Lidské kosti a zuby jsou obvykle to jediné, co z člověka (byť ne vždy) zbude i po stovkách či tisících let od jeho smrti. Je proto zřejmé, že tyto tělesné součásti jsou velmi cenným zdrojem informací o lidech žijících i v dobách dávno minulých. Antropologové jsou např. schopni standardně odhadnout pohlaví, dožitý věk a zdravotní stav člověka na základě jeho kosterních pozůstatků. Již asi 20 let se však k běžnému hodnocení kostí jako takových přidává i výzkum jedné ze základních životních substancí – DNA (jež je součástí i kostních a zubních tkání), který přináší doposud nevídaný pohled na fyzický vzhled, chování a vývoj našich předků. Některé z těchto antropologických otázek se pokusí zodpovědět i tato přednáška.
Vstupné 30,- Kč

Ve čtvrtek 4. září od 16 hodin se koná přednáška HLEDÁNÍ (NEJEN) PŘEDKŮ.
Přednáší PhDr. Irena Moravcová, odborná spolupráce na výstavě (Zemský archiv v Opavě). Bude se hovořit o matrikách, kde je najít, jak s nimi pracovat a co z nich lze vyčíst.

Vstupné 30,- Kč

Výstava trvá už jen do neděle 7. září.

IMG_0550.JPG