Procházka po stopách odbojové skupiny Karla Břenka

Zapomenutý příběh zaměstnanců vítkovických železáren se díky výzkumu Mgr. Radomíra Seďi dostal v roce 2014 na světlo. Jeho publikace „Pět proti gestapu“ vzbudila značný ohlas nejen u odborníků, ale také široké veřejnosti, kterou příběhy hrdinství a vzdoru stále zajímá. Karel Břenek Alois Břenek, Karel Břenek, Bronislav Madry, Ferdinand Madry a Horymír Reclík (později konfident gestapa) – to jsou jména, která opět vešla ve známost.
Pět mužů z Ostravska přepadlo budovu německého úřadu práce v Moravské Ostravě, kde zapálili archiv a kartotéku. Díky jejich akci byly řady mladých lidí z Ostravska ušetřeny nástupu na nucené práce v Říši. Gestapu dlouho unikali, postupně však Alois, Ferdinand a Bronislav zemřeli násilnou smrtí. Nejdéle unikal Karel Břenek, který se svými přáteli nakonec spáchal sebevraždu.

I Vítkovice jsou letmo se skupinou spojeny. Návštěvníci procházky se podívají na místo německého obchodu se zbraněmi, které skupina přepadla a na různých místech se dozví historii celé skupiny. Sraz před vítkovickou radnicí dne 20. 5. 2016 v 16.00 hodin, pořádá městský obvod Vítkovice.

image