Průvodce architekturou Ostravy

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě, vydal v roce 2009 prvního uceleného Průvodce architekturou Ostravy se záměrem představit laické i odborné veřejnosti, obyvatelům i návštěvníkům Ostravy bohatství architektonické kultury třetího největšího města České republiky od nejstarších dob až do současnosti. pruvodceKniha obsahuje úvodní stať o vývoji zdejší architektury. Ústřední část tvoří heslář s 270 položkami. První blok 120 objektů se soustřeďuje na stavby Moravské Ostravy, dalších 150 hesel se týká architektonicky a historicky významných budov v ostatních městských částech. Mezi hesly čtenáři najdou jak v jádru gotický kostel sv. Václava ve středu města, tak i stavby nedávno postavené, jakým je například moderní kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu, dokončený v roce 2007, nebo řada rodinných domů a vil z posledních let. Součástí knihy jsou rejstříky, mapy, seznamy literatury a slovník architektů.

Kniha vyšla v česko–anglické mutaci a jejích 480 stran je doprovázeno bohatou fotografickou dokumentací, jejíž převážnou část pořídil v roce 2009 ostravský fotograf Roman Polášek. Autorem grafické podoby knihy je Jiří Šigut a text napsal Martin Strakoš.
Součástí Průvodce je kromě 270 hesel o architektonicky hodnotných stavbách a urbanistických celcích též slovník architektů, stavitelů, malířů a sochařů, rejstříky a mapová příloha.

Knihu je možno zakoupit například zde: http://www.npu.cz/pro-odborniky/narodni-pamatkovy-ustav/publikacni-cinnost-npu/news/6093-pruvodce-architekturou-ostravy/