První ročník fotografického festivalu OstravaPhoto 2015

Festival OstravaPhoto 2015 představí v české premiéře letošní výstavu World Press Photo. Nový mezinárodní festival zaměřený na fotografickou tvorbu zahrnující žánry od dokumentární fotografie po ryze uměleckou práci významných českých i světových fotografů obsadí Ostravu od 10. června do 5. července. V české premiéře se na OstravaPhoto představí světová výstava fotožurnalistiky World Press Photo 2015. Mezi výstavami uznávaných domácích i zahraničních fotografů představí Evžen Sobek svůj cyklus Blue Dreaming, Štěpánka Stein a Salim Issa soubor Šampióni. Fabrik Fotoforum Hamburg a Denis Brudna připravili výstavu JÁ. Šest žen – Cornelia Hediger (US), Haley Morris – Cafiero (US), Heidi Lender (US), Katharina Bosse (DE), Isabelle Wenzel (NL) a Dalila Virgolini (ES) ve svých fotografiích autoportrétů otvírají otázky role dnešní ženy. Mladí polští kurátoři Joanna Ziajka a Maciej Bujko výstavou „5748 stran“ představí fotografické knihy, které byly v poslední době oceněny nejen v Polsku (Fotografická publikace roku), ale i v zahraničí (Aperture Photobook Award 2015, Photo-Eye magazine a další). Příležitost vystavovat budou mít i studenti fotografických škol.
Expozice doplní netradiční přednášky a workshopy s fotografickými osobnostmi. Nadějné umělce navíc potěší možnost zúčastnit se prestižního a ve světě vyhledávaného profesního setkání – portfolio review spředními osobnostmi fotografie, které může zásadně ovlivnit další tvůrčí směřování umělce.
Klíčovou součástí mezinárodního festivalu bude putovní výstava World Press Photo, která v Ostravě představí soutěžních výběr nejlepších žurnalistických fotografií v 8 kategoriích např. Reportáž ze světového dění, Sport nebo Každodenní život.
OstravaPhoto obsadí Trojhalí Karolína, Důl Hlubina ve Vítkovicích, spolupracovat budou i Galerie Fiducia, Atlantik či Café Industrial. V rámci konceptu tzn. „dočasného využití“ (z anglického meanwhile use) se organizátorky zaměřily i na nevyužité komerční prostory v centru města.

Program najdete na www.ostravaphoto.com