Reportáž České televize o první okrašlovací akci spolku

Ostrava má okrašlovací spolek, Česká televize Ostrava, 21.5.2013

Město bude ode dneška krásnější. Slibují to zakládající členové nového okrašlovacího spolku. Jmenuje se Za krásnou Ostravu. Založily ho osobnosti umělecké a kulturní ostravské obce. Spolek navazuje na tradice prvorepublikových okrašlovacích spolků. Starat se bude o památky a zajímavá místa.

Umělci, historici, literární kritici a další tvůrčí osobnosti si už řekli dost a rozhodli se vzít podobu Ostravy do svých rukou. Začínají v centru města, a to okrašlováním pamětní desky mlýna na Mlýnské ulici.

„Dolní nebo taky Valchovní mlýn byl jedním z několika přibližně deseti moravsko-ostravských mlýnů. Zajímavostí této lokality je skutečnost, že v 70. letech 19. století si mlýn pronajal Frída, otec Vrchlického,“ uvedl Martin Jemelka, historik z VŠB-TU Ostrava.

Mlýn shořel před sto lety. Místo, které je teď připomínkou jeho existence, ale připomíná spíše řádění vandalů. Po „řádění“ nadšenců s uměleckou krví ale opět prokoukne.
„Okrašlovací spolky jsou opravdu jenom pro odvážné lidi. Děláte činnost, na kterou se mnozí dívají spatra, považují ji za zbytečnost,“ uvedl Pavel Hruška, literární kritik.

Okrašlovací spolky měla kdysi skoro každá obec. V Moravské Ostravě byly dokonce dva – německý a český. Komunismus ale tuhle tradici vymazal.

Umělci chtějí svou činností připomenout nejen zajímavá místa, ale i významné české osobnosti. Třeba ty, po kterých se jmenují některé ostravské ulice.

Každé místo, které umělci jakýmkoliv způsobem zvelebí, nezůstane obyvatelům Ostravy utajeno, ale objeví se na mapě na webu spolku.

 

Video z akce naleznete zde: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/228452-ostrava-ma-okraslovaci-spolek/

 

okr