Spisovatel Zdeněk Jirotka bude mít pamětní desku v rodné Ostravě

U příležitosti 105. výročí narození významného českého spisovatele a ostravského rodáka Zdeňka Jirotky (*1911 †2003), tvůrce kultovního románu Saturnin, odhalí okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu v den jeho narozenin 7. ledna při západu slunce v 16:02 hodin pamětní desku tomuto spisovateli. Autorem pamětní desky bude sochař Jan Šnéberger, který pro okrašlovací spolek vytvořil v roce 2015 pamětní desku literárnímu vědci a ostravskému rodákovi Vladimíru Macurovi.

Okrašlovací spolek připomíná spisovatele Zdeňka Jirotku  již podruhé, v loňském roce nainstaloval naučnou cedulku v ulici Keltičkova nad Slezskoostravskou radnicí, kde Zdeněk Jirotka rovněž pobýval. Na základě zjištění ostravské archivářky Blaženy Przybylové bude pamětní deska umístěna na domě na Náměstí Jurije Gagarina číslo popisné 9, kde se Zdeněk Jirotka narodil. Rodný dům již bohužel nestojí, deska bude umístěna na domě, který vznikl po zbourání rodného Jirotkova domu.  Pamětní desku financuje okrašlovací spolek stejně jako u předchozích desek z příspěvků svých členů.

Akce začne 7. ledna 2016 při západu slunce v 16:02 hodin na Náměstí Jurije Gagarina na Slezské Ostravě. Na místě vyslechnete jirotkovské čtení v podání předních neumělců, zúčastnit se můžete soutěže o nejlepší domácí koblihu a následně i populární koblihované.
Také tentokrát ochromilo rozčilení jeho vyjadřovací schopnosti a on k opravdovému zděšení továrníka Mikulky zařval: „Setapouch!“ Po tomto slově se šéf zvedl z křesla a udiveně se ptal. „Co jste to řekl?“ Účetní, rudý rozčilením i lítostivým vztekem nad svým dřevěným jazykem, volal: „Setapouch! Sobý hnusec!“

Pořádáme ve spolupráci s Antikvariátem a klubem Fiducia.

Za spolupráci děkujeme sochaři Janu Šnébergerovi a firmě Technomont, která nám povolila umístění pamětní desky na svůj objekt.
Spisovatel, Zdeněk Jirotka, se narodil 7. ledna 1911  Ostravě  a své nejslavnější dílo Saturnin, které se dočkalo i filmového zpracování, napsal prakticky na počátku literární dráhy. Vydal ho v roce 1942 a jeho věhlas už nikdy nepřekonal, přestože psal ještě celá desetiletí.Do své nejslavnější knihy Jirotka promítl svůj obdiv k suchému anglickému humoru, zejména k románům a povídkám, které napsal Pelham Grenville Wodehouse, jejichž hrdinou je nevšední sluha Jeeves. Ten postavu Saturnina zjevně inspiroval.
Rodák z Ostravy Zdeněk Jirotka studoval v letech 1925–29 ostravskou reálku, po komplikovaných studiích, která nedokončil, se vyučil zedníkem. Později absolvoval stavební průmyslovku v Hradcí Králové, kde studium ukončil v roce 1933 maturitou. Po maturitě vstoupil do armády, kde sloužil jako důstojník pěchoty. Po mimořádném úspěchu románu Saturnin (vydán 1943) se až do konce války živil jako spisovatel. Po válce byl Jirotka redaktorem Lidových novin, humoristického Dikrobrazu a Československého rozhlasu. Kromě Saturnina napsal například románovou parodii na detektivní žánr Muž se psem (1944) a veselé příběhy z prostředí školy Profesor biologie na žebříku (1956). Od roku 1971 byl Jirotka v důchodu. V 70. a 80. letech jej postihl publikační zákaz. Ten skončil až v roce 1985, kdy nakladatelství Československý spisovatel vytisklo Saturnina v padesátitisícovém nákladu. Román se poté dočkal dalších vydání a také překladů do angličtiny, francouzštiny a dalších jazyků. Oblíbený humorista zemřel v úctyhodném věku 92 let v dubnu 2003.
saturninálie I, soutěž o nejlepší koblihu, 2015