Svatováclavský hudební festival letos zahájí Haydnovo oratorium v mariánskohorském kostele
Oratorium Roční doby (Die Jahreszeiten) Josepha Haydna zahájí 12. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Ten nabídne v termínu od 1. září do 28. září 32 koncertů v Ostravě a dalších 17 městech a obcích Moravskoslezského kraje. Letos poprvé zavítá festival do Dětmarovic a po dvouleté přestávce se vrací do Fulneku. Dramaturgie již tradičně vedle velkých duchovních děl zahrnuje i komorní skladby a multižánrové projekty. Vedle předních českých umělců a těles, jako jsou např. Český filharmonický sbor Brno, Baborák Ensemble, dirigent Tomáš Brauner nebo flétnista Jan Ostrý, se představí i vynikající interpreti z Německa, Španělska, Polska, Rakouska, Francie, Belgie, Slovenska, Norska a USA.
Novobarokní chrám Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách prodchnou 1. září lyrické tóny Haydnova oratoria Roční doby, považovaného za vrcholný opus tohoto vídeňského klasika. Zazní v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Tomáš Braunera. Sólových partů se ujme trio německých interpretů – Johanna Winkel (soprán), Robert Sellier (tenor) a Henryk Böhm (baryton). „Johanna Winkel a Henryk Böhm nadchli návštěvníky Svatováclavského hudebního festivalu již před dvěma lety, kdy vystoupili v Mendelssohnově Eliáši. Jejich kolega, Robert Sellier, se soustřeďuje na historicky poučenou interpretaci děl 17. a 18. století. Do Ostravy přijíždí poprvé a velmi se těší na spolupráci s Českým filharmonickým sborem Brno,“ upřesnil ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.
Hned následující den, 2. září, se kostel sv. Mikuláše v Ostravě-Porubě promění v dějiště komorního programu spojujícího scénický tanec, recitaci a hudbu. Herečka Marie Viková přednese básně J. Wolkera a V. Závady prokládané skladbami J. Suka a L. Janáčka v podání mladého ostravského souboru Benda Quartet. Tančit bude baletní mistr souboru Národního divadla moravskoslezského Igor Vejsada.
Dalším projektem přesahujícím žánr klasické duchovní hudby bude koncertní provedení populární skladby Adiemus velšského skladatele Karla Jenkinse, kterého se zhostí Janáčkova filharmonie Ostrava a Koncertní sbor Permoník společně se zpěvačkami Gabrielou Vermelho a Johanou Freywaldovou pod taktovkou Paola Gatta. „Adiemus byl projekt, kde jsem poprvé zkombinoval ´klasické´ a etnické prvky jako např. kmenové bubnování se zpěvem, které mají blíže k world music než ke klasické západní evropské hudbě. Pro tento projekt jsem si i vymyslel speciální jazyk,“ uvádí Karel Jenkins na svých oficiálních webových stránkách k dílu, jehož titulní skladbu mnozí znají jako hudební motiv reklamní kampaně Delta Airlines. Návštěvníci Svatováclavského hudebního festivalu uslyší Jenkinsovo Adiemus 4. září v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku a 5. září v Evangelickém kostele v Ostravě.
Po dvou letech zavítá Svatováclavský hudební festival znovu do Fulneku. V chrámu Nejsvětější Trojice zazpívá v neděli 6. září Kühnův dětský sbor pod vedením Jiřího Chvály „Profesor Chvála sestavil program tak, abychom ukázali to nejlepší z duchovního repertoáru pro dětské, respektive ženské hlasy, včetně soudobých skladeb. Je to průřez od renesance po současnost. Zejména skladba P. Kostiainena je velmi zajímavá a působivá. Program bude rozdělen do tří částí, které budou oddělovat varhanní mezihry,“ uvedla
k dramaturgii koncertu, který o den dříve uslyší i v Třinci, Kateřina Košťálová z Kühnova dětského sboru.
Španělskou a italskou barokní hudbu přiveze do Paskova (8. 9.) a Ostravy-Třebovic (9. 9.) duo španělských umělců – mezzosopranistka Marta Infante, která studovala zpěv na Ostravské univerzitě, a Manuel Vilas, který hraje na barokní harfu.
Světově uznávaný barokní soubor Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem letos do Ostravy přijede s Bachovou Mší h moll. Koncert, který ansámbl připravil k 10. výročí svého vzniku, zazněl v premiéře na konci března před vyprodaným sálem pražského Rudolfina a v létě bude uveden na Salcburském festivalu (Salzburger Festspiele). Návštěvníci SHF budou mít možnost si ho vyslechnout 10. září v kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách.
Další renomovaný český ansámbl v oblasti staré hudby, Collegium Marianum pod vedením flétnistky Jany Semerádové, zavítá do Havířova (12. 9.) a Ostravy-Svinova (13. 9.) s programem, v němž bude excelovat francouzský kontratenorista Damien Guillon.
Jednou z tváří 12. ročníku bude umělecká ředitelka festivalu Eva Dřízgová-Jirušová, která zazpívá v doprovodu Janáčkova komorního orchestru v Orlové (14. 9.) a Kopřivnici (15. 9.).
Atraktivní výběr árií z oper a oratorií zkomponovaných během prvních dvou dekád 18. století pro slavnostní příležitosti vídeňského císařského dvora slibuje program nazvaný „Vienna 1709“ souboru Ensemble Tourbillon, který bude uveden 16. září v kostele sv. Jakuba Staršího v Ostravě-Plesné. Skladby J. J. Fuxe, A. Ariostiho a G. Bononciniho sjednocuje prvek hudebního rozhovoru mezi andělským sólovým sopránem Siri Karoline Thornhill z Norska a virtuózní violou da gamba Petra Wagnera.
Poprvé bude součástí Svatováclavského hudebního festivalu filmová projekce, konkrétně francouzského němého filmu z roku1928 Utrpení Panny orleánské, která bude doprovázena hudbou litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse. Projekt, který připravil Orchestr Berg specializující se na soudobou hudbu, bude uveden 19. září v kostele sv. Václava v Ostravě a o den později v Opavě, rovněž v kostele sv. Václava.
Svou premiéru na Svatováclavském hudebním festivalu bude mít světově proslulý hornista Radek Baborák, který již řadu let spolupracuje s Berlínskou filharmonií, a jeho Baborák Ensemble. Jejich koncert uslyší posluchači v Ostravě – Staré Bělé (17. 9.) a v Dolním Benešově (18. 9.).
Na premiérovém koncertě Svatováclavského hudebního festivalu v Dětmarovicích se 21. září v kostele sv. Maří Magdalény představí Tiburtina ensemble Barbory Kabátkové, který přednese Messe de Nostre Dame Guillauma de Machaut a mariánské písně pozdního středověku. Koncert bude mít reprízu 22. září v kostele sv. Bartoloměje ve Frýdlantě nad Ostravicí.
Nevšedním hudebním zážitkem bude jistě vystoupení Lotz Tria ze Slovenska, které hraje na historické basetové rohy (22. 9. Bruntál, 23. 9. Velká Polom), a Flanders Recorder Quartetu z Belgie, který propaguje dvě stě let opomíjený nástroj – zobcovou flétnu. Ve sbírce tohoto souboru se nachází kromě jiných vzácných nástrojů přes 2,3 metry dlouhá kontrabasová flétna.
Zatímco program Flanders Recorder Quartetu představí hudbu benátských skladatelů z let 1400–1600, další flétnové hvězdy na letošním SHF, Philippe Bernold z Francie a Jan Ostrý budou interpretovat skladby J. S. Bacha a J. J. Quantze za doprovodu Festivalového komorního orchestru s dirigentem Vojtěchem Spurným (25. 9. Slezská Ostrava, 26. 9. Rychvald).
Po dvou letech se na SHF vrací mladá talentovaná houslistka Esther Yoo, tentokrát s nádherným Brahmsovým Koncertem D dur pro housle a orchestr (27. 9. Ostrava-Pustkovec).
12. ročník Svatováclavského hudebního festivalu vyvrcholí 28. září koncertním provedením Berliozovy monumentální kompozice Faustovo prokletí. Filharmonie Brno, Český filharmonický sbor Brno a sólisté Isabelle Cals, Sébastien Droy (oba z Francie), Roman Janál a Martin Gurbaľ vystoupí pod taktovkou Philippa Bernolda.
On-line předprodej a rezervace vstupenek je možný přes webové stránky www.shf.cz , vstupenky budou také k dostání v kanceláři Svatováclavského hudebního festivalu, Ostravském informačním servise, Kulturním centru Poruba a dalších prodejních místech sítě Colosseum Ticket.