Svatováclavský hudební festival přichází s novinkou – zve na diskuse s hudebními osobnostmi

Novinkou doprovodného programu letošního ročníku Svatováclavského hudebního festivalu jsou setkání s hudebními osobnostmi Evou Dřízgovou – Jirušovou a Martou Infante. Obě setkání se konají v Antikvariátu a klubu Fiducia v Ostravě a bude je moderovat historik Martin Jemelka.
Ve středu 2. září od 17 hod bude besedovat s návštěvníky sólistka Národního divadla moravskoslezského Eva Dřízgová-Jirušová, která letos na festivalu vystoupí s Boccheriniho Stabat mater (14. 9. Orlová, 15. 9. Kopřivnice). O týden později, ve středu 9. září od 17:00, se představí španělská mezzosopranistka Marta Infante, která jistě zavzpomíná na svá studijní léta strávená v Ostravě. Na SHF uvede spolu se svým španělským kolegou Manuelem Vilasem, který ji bude doprovázet na barokní harfu, hudbu španělského a italského baroka (8. 9. Paskov, 9. 9. Ostrava-Třebovice).
Podrobný program 12. ročníku Svatováclavského hudebního festivalu je dostupný na stránkách www.shf.cz .

Eva Dřízgová-Jirušová patří k vyhledávaným pěvkyním operního i koncertního repertoáru. Je hostem mnoha operních scén a stálou členkou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Spolupracovala s našimi nejlepšími orchestry včetně České filharmonie, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Brněnské filharmonie, Janáčkovy filharmonie Ostrava a mnoha dalších. Zpívala téměř ve všech zemích Evropy, ale také v Japonsku, kde se mimo jiné představila v titulní roli Janáčkovy Lišky Bystroušky v japonské premiéře s Tokijským symfonickým orchestrem. Se stejnou rolí spolupracovala v roce 2003 s milánskou operou La Scala. Dvořákova Rusalka má v jejím repertoáru také důležité místo (Národní divadlo Praha, Brno, Ostrava, Český Krumlov, Loket, Karlsruhe, L´Opera di Roma). Hostovala s mnoha zahraničními orchestry, mezi nimiž jsou i tak prestižní ansámbly jako Mnichovská filharmonie, Filharmonický orchestr Kolína nad Rýnem, GöteborgsSymfoniker, OdenseSymfoniorkester, Slovenská filharmonie a další. V roce 1996 obdržela prestižní Cenu Thálie za nejlepší ženský výkon roku v oboru opery, a to za roli Mimi v Pucciniho opeře La Bohème a v roce 1998 tutéž cenu za titulní roli v Debussyho opeře Pelleas et Melisande. Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Od roku 2000 se datuje její pedagogická činnost, a to na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a od roku 2008 také na katedře sólového zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

Marta Infante se narodila v Lleidě (Katalánsko), kde také studovala hru na klavír, violu a zpěv. Ve studiu zpěvu pokračovala na Fakultě umění Ostravské univerzity u Drahomíry Mičkové. Ve Španělsku spolupracuje pravidelně se soubory La Caravaggia, ConciertoEspañol a dalšími, v zahraničí pak s Collegiem 1704, souborem Anthonello (Japonsko), Drážďanským barokním orchestrem a s ansámbly TheBarrocadeIsrael Ensemble a Ars Longa (Kuba). Představila se pod taktovkou řady významných dirigentů současnosti, jako jsou Václav Luks, Enrico Onoffri, Giovanni Antonini, F. M. Sardelli, Paul Goodwin, Ottavio Dantone, Richard Egarr a RinaldoAlesandrini. Tvoří stálé duo s barokním harfistou Manuelem Vilasem a spolu s ním vystupovala na mnoha festivalech, spolu s Manuelem Vilasem také pořídila četné nahrávky, jako např. Tonos al Arpa a CantateContarini (benátské barokní kantáty pro alt a basso contiuo, které obdržely cenu PreludeClassical Music v Holandsku jako jedna z 10 nejlepších desek staré hudby roku 2010). Věnuje se písňové formě a spolu s klavíristou JorgemRobainou přednesla recitály v TeatroCalderón ve Valladolidu, Caixaforum, Fundación J. March v Madridu, PalacioEuskalduna v Bilbau, AuditoriEnricGranados v Lleidě a v Palau de la MúsicaCatalana v Barceloně, kde získala cenu v soutěži El Primer Palau za interpretaci Mahlera a Dvořáka. V oblasti staré hudby zpívala na mnoha evropských festivalech, nahrávala pro Mezzo, Český rozhlas, RTVE, CatalunyaMúsica a pro hudební vydavatelství Alpha, Glossa, Enchiriadis, Anima e corpo, Verso, EMEC a CDM. Z jejích početných CD nahrávek vyzdvihněme Telemannovy kantáty pro alt, CarissimihoJephte, Oratorioromano Camilly de Rossi, Merulova Pegasa, opery Amor aumenta el valor a Iphigenia en TraciaJosého de Nebry a VivaldihoJudithuTriumphans pod vedením OttaviaDantoneho.

image