Světová premiéra filmu Evy Koťátkové a koncert v PLATO

Galerie města Ostravy PLATO přivítá v příštím týdnu hned dva významné současné umělce. V pondělí 9. května uvede Eva Koťátková ve filmovém centru Cineport svůj nový film Justiční vražda Jakoba Mohra. Ve čtvrtek 12. května se bude ve dvoraně Multifunkční auly Gong konat koncert ze skladeb Petra Cíglera.  Obě akce začínají v 19 hodin.„PLATO představí tvorbu dvou výjimečných osobností. Eva Koťátková v současnosti patří mezi mezinárodně nejúspěšnější české umělce, což dokládá mimo jiné i dvoudílná publikace Pictorial Atlas of a Girl Who Cut a Library into Pieces, kterou vydalo prestižní nakladatelství JRP|Ringier. V Ostravě bude mít světovou premiéru její nový film Justiční vražda Jakoba Mohra. Do okolností jeho vzniku uvede návštěvníky sama umělkyně v debatě, která bude následovat po projekci,“ vysvětlil Marek Pokorný, umělecký manažer PLATO.

Eva Koťátková (*1982) se ve své tvorbě dlouhodobě zabývá různými bariérami, kterým člověk ve společnosti čelí. Zkoumá role a pozice člověka v sociálním systému a jeho osobním prostředí, ve kterém se každodenně pohybuje. Film Justiční vražda Jakoba Mohra je vyústěním výstavního projektu Dvouhlavý životopisec a muzeum představ, který probíhal v Prádelně Bohnice a okolních prostorách bohnické léčebny. Zachycuje divadelní koláž o případu psychiatrického pacienta a tvůrce Jakoba Mohra, který trpěl utkvělou představou, že veškeré jeho jednání řídí ošetřující lékař za pomocí zvláštního stroje.

„Petr Cígler je skladatel a zároveň molekulární designér. Komponuje cíleně ve spolupráci s interprety a festivaly, pro které píše skladby ‚na míru‘. Jeho skladby bude uprostřed aktuální výstavy Aleluja interpretovat pražský ansámbl MoEns. Koncertem tak trochu předskakujeme Dnům nové opery Ostrava, které se uskuteční v červnu,“ doplnil Pokorný.

Petr Cígler (*1978) kompozici nikdy formálně nestudoval, hudba je pro něj protiváhou k vědě a inspirací k další práci. Vede vědecký tým Syntetické nanochemie na Akademii věd ČR, kde se zabývá výzkumem nových léčiv a diagnostických metod v medicíně. Jeho orchestrální a komorní skladby vznikly například pro Ostravskou bandu, Orchestr BERG, MoEns a byly provedeny na festivalech v Česku (Pražské jaro, Ostravské dny, Expozice nové hudby), Spojených státech, Velké Británii, Německu a Švýcarsku.

Soubor MoEns byl založen v roce 1995 skupinou pražských hudebníků a skladatelů, kteří postrádali platformu pro profesionální interpretaci hudebních děl klasiků 2. poloviny 20. století a nejmladší generace českých skladatelů. Soubor pravidelně nahrává českou soudobou hudbu pro Český rozhlas a vystupuje na mezinárodních festivalech.

Eva Kotatkova, The Judicial Murder of Jakob Mohr, 2016