Světová premiéra ve Vídni a za tři dny v Ostravě

Díky podpoře americké Sorel Organisation se 24. 11. ve Vídni uskuteční světová premiéra skladby Pure cool water autorky Judith Lang Zaimont v nastudování Janáčkovou filharmonií Ostrava pod vedením dánsko-amerického dirigenta Nielse Muuse, známého především díky svému dřívějšímu působení ve funkci uměleckého ředitele vídeňské Volksoper. Otec autorky byl chemickým expertem na kvalitu vody. A právě jemu skladatelka narozená v Memphisu svou 4. symfonii Čistá, studená voda (Pure, cool water) věnovala. Zvuk tekoucí vody je v symfonii všudypřítomný.

Na vídeňském koncertě vystoupí také v New Yorku žijící ukrajinská klavíristka Anna Shelest. Anna, kterou New York Times v recenzích chválí za její citlivý a vřelý projev, se představila v nejlepších koncertních sálech s nejlepšími orchestry světa. V jejím podání zazní Prokofjevův Koncert pro klavír a orchestr č. 2. Program doplní Janáčkova předehra k opeře Z mrtvého domu.

Ve čtvrtek a v pátek (27. a 28. listopadu) budeme moci přivítat aktéry vídeňského koncertu v Domě kultury města Ostravy s trochu pozměněným programem. Místo Janáčka zazní na úvod Čajkovského Bouře a místo druhého Prokofjevova klavírního koncertu bude uveden Klavírní koncert č. 1.