Tématem letošního ročníku Ekofilmu bude voda

Už po čtyřicáté se lidé z Ostravy a okolních měst mohou těšit na festival Ekofilm, který se koná od 2. do 5. řijna. Už po čtyřicáté si budou moci zajít do kin na snímky zabývající se životním prostředím. Pobavit se i získat zajímavé informace. „Pro letošní ročník jsme se rozhodli, že ústředním tématem bude voda. Věříme, že je pro diváky i všechny návštěvníky atraktivní,“ je přesvědčena ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková. Prozradila, že prezidentem Ekofilmu se stane známý popularizátor vědy Michael Londesborough, který připravuje velkou science show o vodě. Ekofilm propluje nejen Ostravou, zakotví i v Karviné a Českém Těšíně.

Festivalovým centrem se letos stane nově zrekonstruovaný Dům kultury Akord, od něhož povede pomyslná trasa do kina Vesmír a do Ostravského muzea. Ekofilm doplachtí i do Poruby, kde na Hlavní třídě všechny čeká již tradiční Ekopouť. Přinese nevšední zážitky a nabídne prezentace zástupců neziskových a zájmových sdružení, ekologických organizací, vystoupení kapel a hudebních interpretů.

O tom, že Ekofilm každý rok roste, svědčí i fakt, že se letos přihlásilo 222 filmů. Je to téměř o sto více než loni. Snímky pochází z 34 států a 5 kontinentů. Českých dokumentů je letos méně než polovina, celkem jich je 66. Návštěvníky určitě potěší filmy z Austrálie, Keni, Ekvádoru či třeba z Chile. Největší počet z nich je tradičně z Německa. „Všechny filmy zhlédla pětičlenná komise, která rozhodla, které postoupí do festivalové soutěže. Nejen soutěžní, ale i ty skutečně zajímavé a hodnotné uvidíte zdarma od 2. do 5. října na vybraných festivalových místech v Ostravě, Karviné a Českém Těšíně,“ upřesnila ředitelka. Tvůrci vítězného snímku obdrží cenu – sochu anděla, vytvořenou uměleckým kovářem Tomášem Szwanczarem z Landeku. I další vítězové získají rovněž anděly, vyrobené z keramiky a polodrahokamů.
Návštěvníky tak čeká čtyřdenní festivalová plavba, na jejímž scénáři organizátoři plynule pracují po celý rok. Na své si přijdou návštěvníci každého věku. Vždyť doprovodný program je vytvořen tak, aby pobavil malé i velké, kluky i holky. „Bude to třeba módní přehlídka nazvaná krása z odpadů, Kabaret vědy a techniky, Ekolympiáda, Běh naděje, který známe z dřívějška jako Běh Terryho Foxe, interaktivní představení pro děti, tematické výstavy, odborné diskuze i přednášky či konference. Bude to celý vodopád akcí a my věříme, že si z něj vybere opravdu každý,“ uzavřela Marcela Mrózková Heříková. Těší ji, že moderování Galavečera se opět ujme Ondřej Vetchý. Právě vystoupení charismatického herce bude pomyslnou třešničkou na celém festivalovém programu.

Zdroj: TZ Ekofilm

IMG_0614.JPG