Trojhalí Karolina hledá uměleckého šéfa Městské galerie Ostrava. Česká televize, 7. 8. 2013

Sdružení Trojhalí Karolina vyhlásilo výběrové řízení na uměleckého manažera Galerie města Ostravy, kterou chce provozovat v hale Gong v Dolních Vítkovicích a v Trojhalí bývalé koksovny Karolina, které se opravuje. „Umělecký manažer by měl nastoupit v říjnu nebo v listopadu tohoto roku a jeho úkolem bude provozovat galerii zejména po umělecké stránce,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Ředitel sdružení Petr Šnejdar doplnil, že vítěz konkurzu bude navrhovat a uskutečňovat vlastní dramaturgický a výstavní plán. „Bude spolupracovat s externími kurátory a bude budovat značku Galerie města Ostravy,“ řekl Šnejdar. Dodal, že sdružení má ambici vytvořit významnou instituci v českém, ale i evropském měřítku.
Zastupitelé svěřili Trojhalí Karolina provoz nové galerie letos v červnu. Na tři a půl roku na to uvolnili pětatřicet milionů korun. Ve sdružení je zastoupeno město, kraj a Dolní oblast Vítkovice.

Projekt odmítají členové sdružení Kunsthalle v čele s majitelkou Antikvariátu a klubu Fiducia Ilonou Rozehnalovou. Krizovali mimo jiné, že Trojhalí Karolina původně nepočítalo s výběrovým řízením a jako šéfku navrhovalo mladou malířku Ivanu Štenclovou, která nemá s řízením galerie zkušenosti. Členové Kusthalle nepovažují za příliš vhodné prostory v Gongu, ale zejména v Trojhalí. Nelíbí se jim právní forma, částečná komerčnost galerie ani systém externích kurátorů.

„Nevidíme důvod, proč by městská galerie měla fungovat takovým neprůhledným a nezvyklým způsobem. Navíc za pronájem Gongu má město platit horentní sumy – více než tři miliony ročně,“ řekl kurátor, pedagog a člen Kunsthalle Martin Mikolášek. Jejich názor podpořili zástupci renomovaných galerií, zastupitele Ostravy však nezviklali. Projekt odhlasovala drtivá většina.
Přihlášky do konce září

Uchazeči o post uměleckého manažera Galerie města Ostravy se mohou hlásit do konce září. O všechny informace k výběrovému řízení si mohou požádat na mailu petr.snejdar@trojhali.com nebo na telefonu 601 550 064.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/kultura/237341-trojhali-karolina-hleda-umeleckeho-sefa-mestske-galerie-ostrava/