Umělečtí skláři v Industrial Gallery

Dne 5. 11. 2013 v 18 hodin bude v ostravské Industrial Gallery zahájena výstava Střepy modernity, která návštěvníkům nabídne skleněné objekty a malbu šesti mladých sklářských výtvarníků Luby Bakičové, Kaliny Bańka, Jaroslavy Cejnarové, Zuzany Kubelkové, Lucie Sokolové a Petry Viňanské.

Koncept výstavy nejen představuje vybrané mladé tvůrce, ale také skrze krátké kurátorské texty chce návštěvníky upozornit na více než půl století existující historii oboru uměleckého skla, který má svůj původ v poválečném Československu.

Pro vystavující výtvarníky není sklo jen věcí náhodného výběru, ale po svém navazují na hlubší uměleckou tradici, ba přímo na uměleckou školu. Vedle objektů, které pracují se sklem, nalezne návštěvník na výstavě i klasickou malbu. Pro její zařazení se kurátoři rozhodli právě s ohledem na českou tradici uměleckého skla. V rámci výuky budoucích sklářských výtvarníků hrála malba vždy velmi významnou roli. A právě díky všeobecné umělecké průpravě se sklářští výtvarníci stávali v podstatě univerzálními tvůrci, kteří bravurně zvládali vše od designu po volnou tvorbu.

Spolu s pracemi hostující polské výtvarnice Kaliny Bańka nabízí výstava potpourri aktuální podoby uměleckého oboru, který je dnes oblíbený po celém světě.

 

image