V Brně občané vytvořili web o územním plánu

Když se v loňském roce  projednával návrh nového městského územního plánu v Ostravě, skoro nikdo to nevěděl. Představitelé magistrátu sice 1. července 2013 na úřední desku vyvěsili vyhlášku o konání veřejného projednávání, ale žádnou zmínku o něm nepublikovali na webu města ani v novinách Ostravská radnice.  O veřejném projednávání a možnosti do návrhu plánu nahlédnout a podat připomínku se tak dozvěděl málokdo.

V Brně se občanské iniciativy rozhodly vytvořit web pro připomínky k územnímu plánu – obyvatelé Brna tak mohou odesílat připomínky k aktualizaci územního plánu prostřednictvím nového webu. Důvodem jeho vzniku byly podle iniciátorů nedostatečné a složité informace předložené magistrátem. Sdružení na webu upozorňují i na možné hrozby, které ze změny vyplývají. Chtějí také upozornit na hrozby pro životní prostředí, které se v územním plánu skrývají. Podle nich průzkum ukázal, že v Brně zavřelo 850 menších obchodů a některé městské části jich nemají dostatek, nový územní plán má však umožnit ještě rozsáhlejší výstavbu nákupních center. Reálně tak dle jejich slov hrozí, že velká střediska budou vznikat například na plochách určených pro bydlení, výrobu, sport, ale také v místech pro zeleň nebo lesy. Příkladem je ivanovický Bauhaus, který stojí v ploše pro nerušící výrobu a služby nebo bystrcký supermarket Penny v prostoru čistého bydlení.  Zájemci mohou poslat připomínku přes internet nebo si prozkoumat návrh osobně. Nachází se v budově magistrátu v Kounicově ulici 67, kde je vždy přítomná služba. Za úkol má zodpovědět základní dotazy. Veřejné projednání s odborným výkladem zpracovatelů se bude konat 4. února v 17:00 v sále Zastupitelstva města Brna na Dominikánském náměstí.

Použité zdroje:

http://www.mampripominky.cz/MU8Z

http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=14747&type=1 

Článek o ostravské situaci na portálu IDNES: http://zpravy.idnes.cz/tajny-uzemni-plan-v-ostrave-dpl-/domaci.aspx?c=A130810_1962903_ostrava-zpravy_jog 

web