V Ostravě vznikl nový festival zaměřený na fotografii – OstravaPhoto

Nový mezinárodní festival zaměřený na fotografickou tvorbu zahrnující žánry od dokumentární fotografie po ryze uměleckou práci významných českých i světových fotografů se jmenuje OstravaPhoto a bude se konat od 10. června do 5. července. V české premiéře se na OstravaPhoto představí světová výstava fotožurnalistiky World Press Photo 2015.

Mezi výstavami uznávaných domácích i zahraničních fotografů představí Evžen Sobek svůj cyklus Blue Dreaming, Štěpánka Stein a Salim Issa soubor Šampióni. Fabrik Fotoforum Hamburg a Denis Brudna připravili výstavu JÁ. Šest žen – Cornelia Hediger (US), Haley Morris – Cafiero (US), Heidi Lender (US), Katharina Bosse (DE), Isabelle Wenzel (NL) a Dalila Virgolini (ES) ve svých fotografiích autoportrétů otvírají otázky role dnešní ženy. Mladí polští kurátoři Joanna Ziajka a Maciej Bujko výstavou „5748 stran“ představí fotografické knihy, které byly v poslední době oceněny nejen v Polsku (Fotografická publikace roku), ale i v zahraničí (Aperture Photobook Award 2015, Photo-Eye magazine a další). Příležitost vystavovat budou mít i studenti fotografických škol. Program doplní netradiční přednášky a workshopy s fotografickými osobnostmi.  Klíčovou součástí mezinárodního festivalu bude putovní výstava World Press Photo, která v Ostravě představí soutěžních výběr nejlepších žurnalistických fotografií v 8 kategoriích např. Reportáž ze světového dění, Sport nebo Každodenní život

OstravaPhoto obsadí objekt Trojhalí Karolína, Důl Hlubinu, spolupracovat budou i Antikvariát a klub Fiducia, klub Atlantik či Café Industrial. V rámci konceptu tzn. „dočasného využití“ (z anglického meanwhile use) se organizátorky zaměřily i na nevyužité komerční prostory v centru města. Za projektem OstravaPhoto stojí uznávaná ostravská fotografka Dita Pepe, socioložka Alexandra Bočková a fundraiserka Lucia Petrůjová. 

Více informací o OstravaPhoto získáte na www.ostravaphoto.com nebo www.facebook.com/ostravaphoto.