V Ostravě vznikl nový film Luboš má problém

Tým profesionálních filmařů dokončil natáčení v pořadí již druhého filmu s mentálně postiženými (ne)herci z Ostravy a okolí. Po loňské Voňavé pochoutce, která sklidila nemálo úspěchů na festivalech i při veřejných produkcích, se letos rozhodli filmaři natočit příběh současného přepracovaného ajťáka, který se pod tlakem svých šéfů zhroutí. Stejně jako v roce 2012 bylo základem celé myšlenky natočit krátký hraný film na profesionální úrovni, jehož hlavními interprety budou převážně mentálně a kombinovaně postižení (ne)herci. Principem bylo propojení práce profesionálních umělců a odborníků a osob s handicapem, kteří se společně podíleli na vzniku filmu. „Chtěli jsme, aby si (ne)herci prošli celým procesem natáčení – od castingu, přes zkoušky, natáčení a dále účast na premiéře a filmovém festivalu Mental Power Prague Film Festival a mohli tak zažít a poznat všechny oblasti, které souvisí s natáčením filmů,“ řekla organizátorka akce Ivana Martáková.
Přípravy na film se rozběhly na podzim 2012. Proběhl casting a začaly práce na scénáři, který se tentokrát rozhodl napsat režisér snímku Pavel Šimák. Vycházel z castingových videí a zkušeností z loňského natáčení a snažil se respektovat schopnosti a dovedností (ne)herců. Tak vznikl námět o mladém ajťákovi Lubošovi, který je velmi dobrý ve svém oboru, což si uvědomují také jeho šéfové, kteří ho zavalují prací a chtějí z něj vytřískat, co nejvíce. Ale Luboš tento tlak nakonec nevydrží a zhroutí se. Šéfové ho odvezou do léčebného sanatoria, aby se dal do kupy. Podaří se mu uzdravit? Jaká překvapení ho v sanatoriu čekají?
Pětidenní natáčení vypuklo v pátek 8. 3., kdy se v ranních hodinách do malého prostoru s luxusní vířivkou nahrnulo asi 20 filmařů z řad profesionálů, ale také studentů Slezské univerzity v Opavě oboru Multimediální techniky a jeden vyplašený (ne)herec, který stál poprvé před kamerou. Celkem při natáčení štáb vystřídal 10 lokací (míst pro natáčení) v Ostravě a okolí. Po začátku již ve zmíněné vířivce společnosti Remissio v Ostravě, se štáb přesunul do bytu ostravské herečky a dále do kanceláře ředitele České televize, televizního studia Ostrava. Následující dny se natáčelo také Lázních Darkov, studiu České televize, Hotelu Imperiál Ostrava, v centru Čtyřlístek a v interiéru luxusní limuzíny společnosti BMW Cartec Group Ostrava.
Hlavními představiteli filmu byli stejně jako loni lidé z ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením, nově z občanského sdružení Prapos, Bílá holubice o.s. a handicapovaní z rodin. Zážitky z natáčení jsou nezapomenutelné pro všechny zúčastněné a jen těžko se popisují. Když se spojí profesionalita, lidskost, dětská naivita a bezelstnost, radost, přátelství, pracovitost, vytrvalost, humor a nadšení, musí vzniknout jen a jen jedinečné dílo a zážitek na celý život.

Premiéra filmu s názvem „Luboš má problém“ se uskuteční 27. května v multižánrovém centru Cooltour v Ostravě na Černé louce.

Režie: Pavel Šimák, kamera: Petr Kožušník, střih: Jaromír Vašek, zvuk: Viktor Pokorný, hudba: Michal Sedláček, produkce: Ivana Martáková

Hrají: Ondřej Šuráb, Adam Plačko, Kamil Sasko, Martin Procházka, Zdeněk Krátký, Květa Tancošová, Marie Láciová a další (ne)herci. Z řad ostravských herců si ve filmu zahráli Igor Orozovič, Ivo Marták, František Večeřa, Lada Bělášková, Petra Lorencová, Andrea Mohylová, Jana Tabrea. Z řad mimoostravských herců se ve filmu rovněž objeví Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Josef Polášek.

Zdroj: http://www.mentalova.cz/

luboš