Zachráněný havířovský Směrník ozdobí nové sídlo památkářů v Ostravě. Zdroj: Česká televize Ostrava, 1.6.2015
Asi sto třicet tisíc korun bude stát oprava železobetonové sochy Směrník, která do loňského jara vítala a vyprovázela cestující na havířovském vlakovém nádražím. Vedení města chtělo nádraží zbourat a nechtělo tam ani tuto sochu, která tam stála pětačtyřicet let. Občanské sdružení Důl architektury, které bojuje za záchranu nádraží, ji koupilo za korunu a zajistilo převoz do Ostravy. V areálu Dolu Michal ji nyní opravuje sochař Tomáš Skalík. Poté bude umístěna před novým sídlem památkového ústavu v Ostravě.
Podle představitelů magistrátu byla socha Václava Urby v havarijním, téměř neopravitelném stavu. Dříve než přistoupili na žádost členů sdružení Důl architektury a prodali Směrník za symbolickou cenu, nechali ho oplotit a plánovali jeho odstranění a demolici. Nejvážnějším problémem byl podle posudku, který mělo město k dispozici, rezavějící krček sochy. „Vypadá to, že jde jen o povrchovou korozi, která ale způsobuje, že od zkorodovaného kovu odskakují drobné kousky betonu,“ uvedl restaurátor Tomáš Skalík.
Do Směrníku chce navrtat nový nerezový čep a poté zatmelit povrchové praskliny. Pak sochu důkladně očistí. „Povrch je za desetiletí, kdy byla socha venku, znečištěný. Uchytily se tam i řasy, mechy, lišejníky, které budeme odstraňovat,“ popsal Skalík.
Podle Jakuba Ivánka ze sdružení Důl architektury jde o zdařilý doklad takzvaného brutalistního stylu, který se začal uplatňovat v době politického uvolňování v druhé polovině šedesátých let minulého století. „Představitelé Havířova udělali chybu, že se sochy zbavili,“ je přesvědčený Ivánek. Dodal, že brutalistní díla bývají často podceňována a ničena.
Sdružení zaplatilo odstranění sochy z přednádraží v Havířově i její převoz do Ostravy. Předtím se dohodlo se státními památkáři z Ostravy, že sochu převezmou do svého majetku a opraví. V současné době úřad čeká na dokončení rekonstrukce nového sídla v Ostravě-Fifejdách, kam se bude stěhovat z nevyhovujících prostor v Přívoze. Před novým sídlem bude Směrník umístěn na novém podstavci. „Místo vybrali architekti. Vzhledem k tomu, že toto monumentální dílo váží několik tun, musí umístění navrhnout statik,“ uvedl ředitel ostravského památkového ústavu Michal Zezula.
Z plánů na bourání havířovské nádražní haly prozatím sešlo. Ministerstvo kultury i přes apel řady předních architektů opakovaně a zřejmě definitivně odmítlo zapsat budovu postavenou v bruselském stylu do seznamu kulturních památek. Zachránci nádraží doufají, že se jednou před zrekonstruovanou halu vrátí i věrná kopie Směrníku, který tam podle architektů i řady obyvatel města patří. Představitelé magistrátu to nevylučují. Nechali si k dílu udělat podrobnou dokumentaci.