Začíná mezinárodní filmový festival T-FILM 2014

Mezinárodní filmový festival T-FILM 2014, který vznikl loni spojením dvou tradičních ostravských festivalů – Techné Ostrava a TUR FILM OSTRAVA, začíná v Ostravě 28. května. Jeho hlavním posláním je prezentovat výdobytky lidské mysli a práce – vynálezy a objevy, které ovlivnily a ovlivňují život člověka i stav přírody. Souhrnným tématem letošního ročníku je 19. století – století velkých změn.
Mezinárodní filmový festival T-film je určen především studentům základních a středních škol z Ostravska. Právě u nich je největší šance k vytvoření stabilního a zdravého přístupu k životnímu prostředí, které neustále ovlivňují technické novinky a vynálezy. Měli bychom se všichni naučit, že tyto věci jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem.

„Pořadatelé opět vsadili na pestrý doprovodný program, který bude ilustrovat hlavní téma festivalu“, říká prezidentka festivalu Radana Zapletalová. „První den bude věnován především významným vědecko-technickým objevům a vynálezům, kterými se devatenácté století jen hemží. Profesor Jiří Luňáček s kolegyní Janou Trojkovou svou prezentaci zaměří na významné objevy v dějinách fyziky, ale slibují formu, které se nemusí bát ani největší odpůrci těchto nelehkých předmětů.“

S Kabaretem vědy a techniky přicházejí na festival Jarmila Černá a Bohuslava Dostálová z VŠB-TUO. Tato univerzita zároveň na festivalu představí svou výstavu o významných osobnostech. Druhý den ovládnou festival počátky médií, což je oblíbené téma filmového kritika a publicisty Martina Jirouška a život našich předků v devatenáctém století, který před očima mladých návštěvníků zmapují odborníci z Ostravského muzea. Další ilustrací tématu festivalu budou dva klenoty české kinematografie z dílny Karla Zemana – Vynález zkázy a Ukradená vzducholoď.

Do festivalové filmové soutěže je přihlášených jednapadesát snímků, které přicházejí z různých koutů světa. Letos například z Francie, Brazílie, Slovenska, Německa, Kanady, Holandska, Belgie či Nikaragui. Ve čtvrtek v 17.00 na slavnostním zakončení budou uděleny ceny těm nejlepším.

To vše bude k vidění na mezinárodním filmovém festivalu T-film 2014, který se koná v Multižánrovém centru COOLTOUR na Černé louce od středy 28. 5. do čtvrtka 29. 5. 2014 a jehož organizátory jsou DK Poklad a Občanské sdružení Perseus

Všechny festivalové akce jsou pro veřejnost zdarma.

Veškeré další informace najdete na webu www.t-film.cz.

Zdroj: TZ T-Film festival

20140528-092802-34082151.jpg