Zápis z druhé schůze okrašlovacího spolku 9.4.2013

 „Zápis z druhé schůzky Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu “

 Na začátku se probíralo, kdy oznámit veřejnosti, že jsme vznikli. Nakonec jsme se dohodli, že uděláme dvě akce.

1) oznámení vzniku spolku a první okrašlovací akce

Termín 21.5.2013 v 15:00 Masarykovo náměstí – na místě po bývalé květinové síni.

Vyrobili bychom květináč, který by se osadil kytkami a dal by se na to prázdné, smutné místo po květinové síni. Tam by se oficiálně oznámil vznik spolku a od toho dne by se spustil oficiálně i web.

Ivan Motýl navrhnul, že bychom okrašlovací akce dělali každé úterý. Vzhlede k tomu že je nás 30 členů, na každého by to vyšlo cca jednou za půl roku. Okrášlení by probíhalo po celé Ostravě, fantazii se meze nekladou, šlo by o každé úterý, ale čas by nebyl omezen, udělalo by se to vždy v čase, který komu vyhovuje. Okrášlit lze všelijak – hezkou básní či ženou, intervencí do prostoru, osazením nějaké plochy, vyčistěním něčeho, co je zašpiněné atd. , to by záleželo opravdu na každém, co by si vymyslel. Některá intervence bude trvalejší, jiná vydrží třeba jen pár minut.

Kamila Plocková vymyslela k tomu skvělou věc, že uděláme mapku (Kamila s tím má zkušenosti a nabídla se, že se o ni bude starat), kde se všechny intervence zanesou, tudíž do budoucna vznikne mapa okrášlených míst a lidé se můžou jet podívat, co kde je atd., kde už se okrašlovalo a podobně.

Shodli jsme se, že je to super nápad.

Kdo by se nechtěl zapojit, nemusí. Každopádně bychom drželi tu pravidelnost, coč je právě na tom silné – že každé úterý něco okrášlíme.

Informovat o tom budeme na webu, nemusí se z toho dělat oficiální akce, prostě klidně přijdu na nějaké místo, něco tam sama okrášlím, vyfotím to a jdu. Kdo chce, může to udělat s více lidma, slavnostněji, prostě podle gusta a inspirace.

 Co se týče záboru prostranství, shodli jsme se, že žádat nebudeme, ani u dalších akcí. Je třeba myslet na to, že nelze nic napevno přidělat na cizí majetek, tudíž je dobré to udělat mobilní nebo přidělat tak, aby to šlo sundat. Je to sice přestupek, ale někdo by musel dát podnět, což asi většinou nebude, a když ano, pokuty se za to většinou nedávají.

2) akce k červnovému bulletinu

Dohodli jsme se, že bychom k vydání bulletinu udělali 21.6.  akci – pouť z hornického muzea na Landek, kde bychom udělali piknik na místě po bývalé výletní restauraci. Mně osobně to strašně mrzí, jak to tam vypadá, je to zarostlé a nikde ani vzpomínka, přitom šlo o zásadní místo.

Kdysi to připomínala aspoň cedulka, dnes už tam není, místo ní je naučný panel Houby, opravdu, je tam, jaké houby v okolí rostou…

 Návrh je, udělat tam piknik, vytáhnout deky, koše s jídlem, pokřtít bulletin a umístit tam někde ceduli, která by připomněla tuto výletní restauraci. Já mám dvě staré pohlednice, ale myslím, že by něco mohlo být i v Archivu, BLAŽENO, IVANE MOTÝLE, neměli  byste čas na to mrknout?

Kdy restaurace vznikla, jak dlouho fungovala, nějaké fotky, články z dobového tisku?

Byl by z toho i hezký příspěvek do bulletinu. Blažena tam chce psát o spolkové činnosti, tak Ivane, neměl bys na to chuť a čas to zpracovat? Nemuselo by to být nějak obsáhle.

Ceduli  bych nechala vyrobit pak já, až se dohodneme, co na ní bude, jak bude vypadat. Můžu také při procházce na Landeku mrknout, kde a jak by se tam dala umístit. Nejlépe asi na drátky mezi stromy, ne na pevno, je to přírodní rezervace a povolení by asi bylo komplikované.

3) BULLETIN

Vydání prvního čísla by bylo 21.6.2013. Co se týče formy, byla by živelná, co koho zajímá, zformuluje, dodá. V budoucnu, kdyby se objevilo téma, kterému se bude chtít věnovat víc lidí, dá se to soustředit do jednoho čísla, ale shodli jsme se, že se tím nebudeme omezovat dopředu.

PROSBA PRO VŠECHNY

Kdo chce přispět do prvního čísla, napište mi do 28.4. na můj mail v pár větách, oč by šlo. Může to být téma vám blízké, něco, co už formulujete, úryvek z knihy, kterou připravujete a podobně, sloupek, fejeton, zamyšlení.

Pavel Hruška měl nápad, že by mohla být rubrika Poetický místopis, kde bychom připomínali místa v Ostravě, která nás ovlivnila – třeba hospody, zastávky, ulice, domy, cokoli, co je nám blízké.

Ondra Slach  navrhnul, že by publikovali výstupy z bádání na univerzitě, které se týkají rozvoje Ostravy, ukázky z badatelských prací atd.

Klidně to samé by mohla Iva Málková se studenty, když někdo zpracovává ostravské rodáky, spisovatele…

U Pantu mě napadlo, že by bylo super poreferovat o jejich úspěchu s portálem Modernidejiny.cz. Hoši se tím nepochlubili, ale podle aktuálního výzkumu je  portál modernidejiny, který provozují, nejnavštěvovanějším zdrojem informací o soudobých dějinách a směle konkuruje dokumentům České televize. Napadlo mě udělat s nimi rozhovor, MONČO HORSÁKOVÁ, nechtělo by se ti do toho? Protože oni se asi sami chlubit chtít nebudou. Vůbec by bylo zajímavé to představit že takový špičkový portál vznikl v Ostravě…

Daly by se v bulletinu publikovat hudební profily, výtvarné, sekce fotografie, básně o Ostravě

MARTIN TOMÁŠEK našel úryvek Viléma Mrštíka věnovaný Ostravě, když tudy projížděl, šel by publikovat s Martinovým komentářem.

Tolik jen pro představu. Byly by super i sloupky, glosy, vzpomínky na zajímavá mista v Ostravě,třeba JIRKA SURŮVKA by mohl napsat sloupek o tom,  co ho teď zajímá atd…

VŠICHNI POŠLETE NÁVRHY NA TEXTY DO BULLETINU (STAČI JEDNA DVĚ VĚTY, OČ BY ŠLO) DO 28.4. NA MŮJ MAIL akce@antikfiducia.com

4) cena spolku

Bavili jsme se znovu, že bychom udělovali cenu spolku jednou ročně za přínos městu. Název ceny, jak by vypadala, komu by třeba byla dedikována, kdy by se udělovala, můžeme probrat na další schůzi, promyslete si to.

 Tolik ve zkratce, probíralo se toho víc, ale toto je výtah nejdůležitějších věcí.  Jakékoli připomínky, náměty atd. jsou vítány.

 Ilona